Referanslarımızdan Bazıları

Proses Otomasyonu

Bolu nun Dörtdivan projesinde tesis edilen temiz su arıtma projesinin tüm elektrik altyapı işleri ile MCC, PLC ve scada işleri firmamız tarafından yapılmıştır.


Projede zenon operator scada yazılımı ve ABB PLC kullanılmıştır.

 

Proje Bedeli : 135.000 TL (2013) 


İstanbul-Ankara otobanı bolu tünelleri öncesindeki son tesis olan Tursan ın ENH, OG, Trafo, jeneratör dahil tüm elektrik altyapı işleri ile otomasyonu firmamız tarafından yapılmıştır. Projede otomasyon yazılımı olarak firmamızın distribütörü olduğu zenon supervizor scada yazılımı kullanılmıştır.


OSB nin atıksu arıtma tesisine ait tüm ENH, OG, Jeneratör dahil her türlü enerji altyapı ve otomasyon işleri firmamız tarafından yapılmıştır. Projede firmamızın distribütörü olduğu zenon supervizor scada yazılımı kullanılmıştır.


Şişecam grup bünyesinde yeni tesis edilen Balıkesir de bulunan Cam Elyaf Fabrikasının tüm yan tesistelerine ait izleme, kontrol ve reporlama sistemi firmamız tarafından tesis edilerek devreye alınmıştır.


EUAŞ Kangal Termik Santralinin iyileştirme çalışmaları kapsamında revize edilen santral soğutma kulesi otomasyonu firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir.


Projede ki 2 adet soğutma kulesi için 2 adet S7-300 PLC ile havuzlardan alınan sıcaklık verisine göre motor sürücüler vasıtası ile motor devirleri ayarlanmış ve %60 civarından tasarruf sağlanmıştır.


Santral yönetim binasına kurulan scada sistemi üzerinden tüm motorların ve sürücülerin set değerleri değiştirilebilmekte, online olarak sistem izlenip gerekli raporlar alınabilmektedir.  


Merzifon Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği Desek fonu (IPA) vasıtası ile Gezer Endüstri tarafından tesis edilen atıksu arıtma tesisinin tüm elektrik altyapı ve otomasyon-scada işleri anahtar teslim olarak firmamız tarafından yapılarak devreye alınmıştır. Proje işin süresi ve kalitesi ile Çevre ve Şehircilik Bakalnlığı tarafından örnek proje olarak gösterilmiştir.


Misha shipping tarafından yapılan 145 mt lik KIOWA isimli geminin alarm izleme, kayıt ve raporlama yazılımı firmamız tarafından tesis edilmiştir.

 

Projede ana makinalar, PMS, jeneratörler, tüm pompalar ve diğer yardımcı tesis/ekipmanlar online olarak izlenmekte ve raporlanmaktadır. Proje onayı RINA sertifikasyonuna sahiptir.

 


Site Menu