Referanslarımızdan Bazıları

Jeneratör-HES-RES-GES Uygulamaları

Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 15 adet 1 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek ADM EDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

15 adet Sprecher E-T3 RTU

15 adet Enerji Kalite Analizörü

15 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

15 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Boğaziçi Kilyos Tesislerinde bulunan 1MW RES in Bedaş RTU scada veri aktarım sistemi firmamız tarafından tesis edilerek devreye alınmıştır.


Bilecik te bulunan Bükor enerji sanrtalinin kontrol ve kumandası distribütörü olduğumuz zenon scada tarafından yapılmıştır. Projede zenon energy edition 4500 tag scada kullanılmıştır. Proje dahilinde sahadaki S7-300 PLC ler ile haberleşilmiştir.


Kullanılan protokoller :

Siemens S7-TCP

Modbus


Türkiye genelinde 50 supermarket, 4 minihiper market ve 6 hipermarkete ait lokal bina otomasyonu projelerinin gerçekleştirilmiştir. Ayrıca merkezi scada yardımı ile hem lokal hemde merkezden aynı anda tüm mağazaların merkezden de kontrolü sağlanmıştır.

 

Scada olarak Zenon Supervizor kullanılmış olup merkezi scada yazılımında yaklaşık 100.000 tag çalışmaktadır.


Gerçekleştirilen bu proje ile CarrefourSA yıllık 15.000.000 kWh enerji tasarrufu sağlamıştır.


 


Üniversite büntesindeki mevcut 500 kVA lık 1985 model CAT jeneratörlere yeni aktuatorler eklenerek yeni 1000 kVA lık CAT jeneratör ile senkron hale getirilmiştir. Projede Woodward EasyGen3200 senkron paneller ile Panasonic PLC kullanılmıştır.


İstanbul Göktürk de bulunan Çabanpınar Kaynak Suyu tesislerinin 7 adet kuyu ve pompa istasyonlarının uzaktan izleme, kontrol ve raporlama sistemi firmamız tarafından zenon operator scada yazılımı ile tesis edilmiştir.


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 7 adet RES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek UEDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

7 adet Sprecher E-T3 RTU

7 adet Enerji Kalite Analizörü

7 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

7 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Malatya Derme de bulunan 1012 ! model 3x1,8 MW gücündeki HES in tüm OG şalt, koruma uyartım ve otomasyon sistemi sökülerek yerine yeni nesil hücre sistemi, röle, uyartım ve senkron sistemi tesis edilerek devreye alınmıştır.


Divan Otel in Taksim deki otelide bulunan 2x2000 kVA trafo ve MTU marka 2x2000 kVA jeneratörler ile ileri ve geri senkron lu jeneratör senkron projesi gerçekleştirilmiştir. Projede Woodward Easygen senkron panelleri ve s7-1200 PLC kullanılmıştır.


Denizli de bulunan Fina Holding e ait 15 adet 1 MW lık GES in EDAŞ veri aktarım sistemi tesis edilerek devreye alınmıştır.

 

Projede;

15 adet Sprecher E-T3 RTU

15 adet Enerji kalite analizörü

15 adet GP/4G özellikli Modem

15 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Ftritolay firmasını Mersin de bulunan depoları için jeneratör yük atma sistemi Rockwell PLC kullanılarak firmamız tarafından tesis edilmiştir.


Keşan ilçesinde bulunan terfi pompalarının izlenmesi firmamız tarafından tesis edilmiş olan sistemde zenon scada yazılımı ve Beckhoff PLC ler kullanılmıştır.


Çanakkale ve İstanbul Boğazlarında bulunan gemi radar kulelerindeki enerji, kapı, yangın, hırsız, UPS durum bilgilerinin izlenmesi projesi EEC firması aracılığı ile zenon Supervizor Scada yazılımı ve Beckhoff PLC ler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.


Malatya Kernek de bulunan 1 MW lık eski HES in tüm AG-OG renavasyonu yapılarak yeni nesil otomasyon sistemi ile birlikte devreye alınmıştır.


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 3 adet 1 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek Fırat EDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

3 adet Sprecher E-T3 RTU

3 adet Enerji Kalite Analizörü

3 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

3 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


3 adet GES e ait inverter bilgileri ve DM lerdeki trafo, röle, Hücrelere ait bilgilerin izlendiği izleme ve kontrol özellikli scada sistemi, Distribütörü olduğumuz zenon energy edition scada kullanılarak tamamlanmıştır.

 

Tesis edilen scada yazılımı ile tesis lokal olarak scada server üzerinden veya web üzerinden izlenebilmektedir.


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 1 adet 5 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek Fırat EDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

1 adet Sprecher E-T3 RTU

1 adet Enerji Kalite Analizörü

1 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

1 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Anel Enerji tarafından tesis edilen 5MW lık güneş enerji santraline ait tüm panellerden gelen üretim verileri, şalter durum bilgileri, enerji analizörlerinden gelen ölçüm verileri ile şalter kumandaları zenon energy edition kullanılarak firmamız tarafından yapılmıştır.


Sistemdeki dijital ve analog veriler Vipa Silio remote I-O modülleri ve Vipa 315 CPU üzerinden izlenmektedir. 


Kullanılan Protokoller;

Modbus

Siemens S7-TCP 


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 1 adet 1 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek UEDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

1 adet Sprecher E-T3 RTU

1 adet Enerji Kalite Analizörü

1 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

1 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Fabrikada mevcut bulunan 3x2500 kVA 6 kV dizel jeneratörlerin mevcut senkron sistemi iptal edilerek yeni nesil senkronizasyon sistemi tesis edilmiştir.

 

Yeni senkron sistemi ile yük kontrolü yapılarak gereksiz jeneratörün devreden çıkması, yük atma, ileri ve geri senkron işlemleri yapılabilmektedir.

 

Projede Woodward eastgen 3200 senkronizasyon panelleri ile 10" operatör panel kullanılmıştır. Panel web üzerinden izlenebilir.


Yeni yönetmelik kapsamında santral sahiplerinin tesis etmekle yükümlü oldukları EDAŞ veri aktarım sistemi; 1 adet 1 MW GES için, otomasyon-RTU panoları tesis edilerek Fırat EDAŞ ile testleri yapılarak teslim edilmiştir.

 

Projede;

1 adet Sprecher E-T3 RTU

1 adet Enerji Kalite Analizörü

1 adet GPS/4G Özellikli GSM Modem

1 adet otomasyon panosu kullanılmıştır.


Levent te bulunan Yapı Kredi Plaza larının jeneratör senkron sistemi firmamız tarafından Woodward EasyGen 3200 serisi paneller kullanılarak gerçekleştirilmiştir.


Yılport un Gebze ve Gemlik limanlarına ait tüm yangın algılama sistemleri zenon scada kullanılarak merkezi bir noktadan izlenebilir hale getirilmiştir. Böylece bir yangın alarmı durumunda online ekrandan görsel ve sesli uyarı alınabildiği gibi, ilgili kişi veya kişilere de e-mail atılarak uyarı verilmektedir. Oluşan tüm alarm ve sisteme yapılan müdahaleler sistemde kayıt altına alınıp geriye dönük raporlanabilir.


GE tarafından tesis edilen 640 MW gücündeki, Bingöl Yukarı Kaleköy HES in Sprecher BCU sistemi firmamız tarafından test edilerek devreye alınmıştır.


Site Menu