Detay Bilgi
ve Teklif Almak
İçin Bize Ulaşın

ClassA sertifikası; standartları uluslararası komisyonlar tarafından belirlenmiş olan enerji kalitesi ölçüm teknik ve metodlarına uygun ölçüm yaptığı akredite kuruluşlar tarafından test edilerek sertifikalandırılmış enerji kalite analizörlerine verilen bir belgedir. Bu testleri akredite kuruluşlar yapmak zorundadırlar. Bu sertifikanın amacı, enerji kalitesini ölçen tüm cihazların bir olay olduğunda aynı değeri göstermesidir. Şöyleki;


Elimizde iki farklı enerji kalite analizörü olsun, birisi her bir dalga periyodundan (20 msn) RMS gerilimi hesaplasın, diğeri ise 3 periyodda (60 msn) bir RSM gerilimi hesaplasın. Eğer bu iki cihaz aynı yere bağlı ise bir kısa devre olduğunda gerilimin ulaştığı dip değeri örneğin ilk cihaz 400V nominal üzerinden 250V olarak görürse, 3 periyodda bir RMS hesaplayan cihaz 300V (örneğin) seviyelerinde görecektir. ClassA sertifikası ile bu gibi farklı marka ve teknolojideki cihazların hepsi ölçümleri aynı sonucu verecek şekilde yapılandırmak zorundadırlar.


Ancak burada şunu unutmamak lazım. ClassA demek en iyi ölçüm yapan cihazı aldınız demek değildir. Adı ClassA olmasına rağmen belki daha iyi ölçüm yapabilecek cihazınız olsa bile cihaz ClassA uymak için köreltilmiştir. Şöyleki;


ClassA ya göre; gerilim için RMS hesaplama periyodu her her 10 periyodda birdir. Dolayısı ile bu 10 periyod içinde gerilim değeri 400V nominal üzerinden bir periyodda 1000V seviyesine çıksa, diğer 9 periyodda RMS değeri 400V olsa bile okuyacağınız voltaj pik değeri (1000+9x400)/10 = 460V olacaktır. Aslında 1000V luk bir darbe görmenize rağmen siz bunu 460V olarak görürsünüz. Dolayısı ile ClassA lı bir chaz aldığınızda en iyi olanı değil sadece standartlaştırılmış bir cihaz almış olursunuz.


Peki ne yapmak lazım.

1- Eğer amacınız öncelikle enerji tüketimleri, reaktif güç tüketimleri, harmonikler gibi parametreleri ölçüp kaydetmek ise; sandart bir analizör almanız yeterli olacaktır. Portatif ve pano tipi analizörler

 

2- Eğer müşteriniz veya kendiniz için yukarıdakilere ek olarak mili saniyelik (msn) lik gerilim-akım olaylarını dalga formları ile birlikte ölçmek, kaydetmek ve elektrik üretim-iletim-dağıtım şirketlerine raporlamak istiyorsanız ClassA lı bir cihaz almanızı öneririz. ClassA'lı ürünleri genellikle enerji üretim, iletim, dağıtım şirketlerindeki elektrik mühendisleri ile büyük güç tüketen-üreten fabrikalardaki elektrik mühendisleri alırlar. Buradaki amaç enerji kalitesinin ulusal standarlara uygun olup olmadığının tespitidir. Bu tip ürünleri kullanmak için iyi bir mühendislik bilgisine ve enerji kalitesi analiz bilgisine sahip olmak gereklidir.

 

Eğer işiniz mili saniyelik (msn) gerilim/akım olayları ile ilgili değil ise ClassA lı bir cihaz alıp boşuna fazla para vermeyin.

 

Portatif ClassA sertikikalı ürünlerimiz için tıklayınız.

Pano Tipi ClassA sertifikalı ürünlerimiz için tıklayınız.


3- Bize göre 10 periyodluk ortalama değer almak bize göre doğru birşey değil diyorsanız (bize göre öyle) hem classA ye göre hemde daha iyisini ölçem (her periyodda RMS hesaplayan portatif veya pano tipi cihazlarımıza bakmanızı tavsiye ederiz.


ClassA hakkında daha fazla bilgi almak için ekli dokumanlarımıza da bakabilirsiniz.

Kodu Model Açıklama

Site Menu