OTOMASYON UYGULAMALARI

 

Yeni regülasyonlar doğrultusunda, OG ve YG sistemlerinin uzaktan izlenmesi ve kontrolü büyük önem kazanmıştır.

 

Günümüz işletme koşullarında elektrik üretim (EUAŞ - santraller), iletim (TEİAŞ) ve dağıtım şirketleri (EDAŞ - OSB ler) ile büyük tüketiciler (demir çelik, petro kimya) sorumlu oldukları enerji altyapısını sürekli uzaktan izleyerek sisteme verdikleri / aldıkları enerjinin kalite ve sürekliliği devamlı olarak kontrol etmek zorundadır. Böylece hem regülasyon kurumuna karşı (EPDK) istenilen raporlar hazırlanabilir hemde tüm sistem belli nokta veya noktalardan izlenerek arıza durumlarından anında haberdar olunabilir.

 

SGE Mühendislik olarak distribütörü olduğumuz, kendini uluslararası arenada kanıtlamış, markalarımız ile dağıtım merkezleri otomasyon (Substation automation) projelerini en son teknolojiye uygun olarak dizayn ediyor ve devreye alıyoruz. Ayrıca mevcut sisteminizdeki röle, RTU vb gibi ekipmanlarınız ile de bağımsız olarak haberleşip yönetmeliklere uygun çözümler sunuyoruz.

 

Uygulamasını yaptığımız tüm sistemlerde marka bağımsız olarak %100 performans ve yönetmelikler ile uyumluluğu garanti ediyoruz.

 

 

Daha önce yurt için ve yurt dışında onlarca proje yapmış olan yerli ve yabancı mühendislerimiz sayesinde uygulamasını yaptığımız projelerde fark yaratıyoruz. Aynı zamanda yaptığımız iş ile ilgili bizlerle benzer işleri yapan partner firmalarımıza, IEC61850, IEC60870-5-101,103,104 protokolleri ve PRP (Parallel Redundant Protocol), HSR iletişim teknolojileri konusunda eğitimler veriyoruz.

 

 

Dağıtım merkezi otomasyonu uygulamasında kullandığımız yazılım ve donanım ürünleri;

 

zenon Scada Yazılımı;

 

 

zenon dünyada bilinen en iyi enerji otomasyonu yazılımıdır. dünyada 80.000 den fazla uygulama ile lider durumdadır. zenon Energy Edition scada yazılımı sahip olduğu; IEC61850 (server/client), IEC60870-5-101, IEC60870-5-103, IEC60870-5-104, DNP, IEC62056-21, Modbus dahil diğer yüzlerce dahili protokolü ile dünyada bilinen her ekipman ile sorunsuz bir şekilde haberleşebilir. 

 

Yazılımda bulunan; otomatik bara renklendirme, double command, online scl dosyası indirme, gelişmiş yetkilendirme, arıza yeri tespiti, trafo, jeneratör, santral, kesici, ayırıcı, bara, şalter gibi tanımlamalar ile  diğer yazılımlarda aylar süren projeler çok kısa süreler içinde sıfırdan dizayn edilerek devreye alınabilmektedir.

 

Zenon bugün bilinen bir çok marka tarafından kendi isimleri altında OEM olarak satılmaktadır. Siemens, ABB, Alstom Grid, Sprecher Automation...

 

Sprecher Automation RTU ve Röleleri;

 

 

Avusturya menşeili Sprecher Automation koruma röleleri, RTU ve BCU ürünleri ile kontrolün %100 sizde olduğundan emin olursunuz.

 

Sprecherin compact ve modüler BCU, RTU ları ile her türlü ihtiyaca uygun sistem dizayn etmek mümkündür. Sprecher RTU lar sahadan aldıkları, durum bilgilerini TEİAŞ veya farklı bir üst sisteme IEC101, 104 protokolleri ile kolayca aktarabilir.

 

Sprecher in koruma röleleri tıpkı bir RTU gibi modüler olarak genişleyebilir ve IEC61850, IEC101,103,104 protokolleri ile scada ile haberleşebilir. Röle ve RTU larda standart iletişim protokolleri dışında PRP ve HSR iletişimde mümkündür.

 


Arcteq OG Koruma Röleleri;

 

 

Finlandiya menşeili Arcteq OG koruma röleleri, en iyi fiyat/performansı garanti eder.

 

Arcteq röleler şık dizaynı, diğer birçok firmada opsiyon olan özellikleri standart olarak barındırması, yüksek tepsi süresi (10 msn) ve fiyatı performansı ile rakipsizdir.

 

Arcteq rölelerde Modbus ve IEC61850 protokolleri standart olarak bulunur. Opsiyonel olarak HSP, PRP iletişim protokoleri ile fiber optik port ve Ek IO modülleri ile ürünler genişletilebilir.

 

Arcteq in opsiyonel ark koruma modülleri ile AG pano ve OG hücrelerde ark koruma yapılabilir.

 

 

Elspec Enerji Kalite Analizörleri;

 

 

Elspec, BlackBox ile tıpkı bir uçağın kara kutusunun yaptığı gibi enerji altyapınızdaki tüm olaylar sürekli kayıt edilir. Elspec G4K kalite analizörleri ile gerilim veya akım için karmaşık alarm limit  değer atamanıza, kayıt edilecek parametreleri seçmenize gerek yoktur, çünkü elspec G4K enerji kalite analizörleri sürekli olarak 3 faz akım ve gerilim dalga formunu 1024 örnek/periyod ile kayıt eder. Yapılan kayıtlardan kullanıcı dostu kolay bir arayüze sahip elspec investigator yazılımı ile istediğiniz tarih-saatler arasındaki istediğiniz herhangi bir parametre veya parametreler için rapor almak son derece kolaydır. Elspec G4K yaptığı kayıtları, sahip olduğu IEC61000-4-30 ClassA sertifikası doğrultusunda kayıt ederken aynı zamanda çok daha hassas olarak da (19 micro saniye) raporlama yaparak olayları daha detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz.

 

Elspec in modüler yapısı sayesinde sistem genişletilerek komple bir tesisin olay kaydedicisi (Fault recorder) olarak kullanılabilir.

 

Enerji Analizörleri;

 

 

 

Distibütörü olduğumuz CET, Elnet ve BMR enerji analizörleri ile teknik ve görsel olarak şalt tesisinize değer katarsınız. Enerji analizörlerimiz ile harmonikler dahil birçok parametreyi ölçüp kaydetmek ve Ethernet / RS485 portu ile üst sistemlere aktarmak son derece kolaydır. Uygulamasını yaptığımız tesislerde kullandığımız tüm analizörlerimi Ethernet haberleşmelidir. Böylece harici bir Ethernet gateway kullanılmasına gerek yoktur.


Moxa Endüstriyel Network Ürünleri

 

 

Endüstriyel network ün pazar lideri ile firmamız Türkiye de çözüm ortağı olarak çalışmaktadır. Moxa nın geniş ürün yelpazesi ile her türlü sistem için bir çözüm mutlaka vardır.

 

Tüm Moxa ürünleri 5 yıl garantili olarak satılmaktadır.

Site Menu