OTOMASYON UYGULAMALARI

Kompresör Verimliliği İzleme ve Raporlama

Bir sanayi tesisindeki en büyük tüketim noktalarında biri de tesisin hava ihtiyacını sağlayan kompresörlerdir. Bu sebeple kompresörlerin verimli çalışması, tesisin elektrik verimliliğine büyük oranda etki eder. 

 

Bir kompresörün verimliliği, kompresörün tükettiği her bir kWh başına ürettiği m3 hava olarak ölçülür. Bunu için; kompreslerin çıkış hava debilerinin anlık "m3/h" ve toplam "m3" olarak ölçülmesi ve girişten tükettiği elektriğinde "kW" ve "kWh" olarak ölçülüp kayıt edilmesi gerekmektedir.

 

Ek olarak kompresörün çalışma verimini etkileyen bir diğer faktörde kompresörün bulunduğu rakım (hava basıncı), ortam sıcaklığı ve nemidir. Bu nedenle bu parametrelerin de ölçülmesi daha net sonuçlar elde edilmesini sağlar.

 

Eğer bir kompresör grubunun verimli bir şekilde çalışması için otomasyon uygulaması yapılması planlanıyor ise, ihtiyaç olan hava debisine göre PLC vasıtası ile, vidalı ise değişken hız kontrolü metodu (Frekans konvertörü) ile Turbo ise hava giriş klepelerinin kontrolü ile sürekli olarak kontrol edimesi gereklidir.

 

SGE Mühendislik olarak firmamız; tecrubeli ekibi ve yapmış olduğu onlarca uygulamadan elde ettiği tecrube ile tesisinizdeki kompresörlerin en verimli şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca montajını yaptığımız debimetre, enerji analizörü ve sıcaklık/nem ölçüm cihazları ile sistemin sürekli olarak izlenip raporlanması da mümkündür.

 

Sistem tesis edildikten sonra hangi kompresörün verimli olarak çalıştığını hangilerinin verimsiz olduğunu ve gerekirse değiştirilmesi gerektiğini kolayca görebilirsiniz. 

 

REFERANSLARIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ

Kompresör Verimliliği İzleme ve Raporlama
Kompresör Verimliliği İzleme ve Raporlama
Kompresör Verimliliği İzleme ve Raporlama

Site Menu