PMC-220-A6, 1 Fazlı 80A, Süzme Sayaç / Analizör

Ürüne Genel Bakış
PMC-220-A6, alçak gerilim enerji ölçümü için DIN raya monte, kompakt yapılı, yüksek doğruluklu, gerçek RMS çok fonksiyonlu ölçüm yapan ve büyük, kolay okunur LCD ekranlı tek fazlı bir enerji sayacıdır. Harici akım trafosu (CT) olmadan en fazla 80 A doğrudan bağlantı destekler.
IEC 62053-21: 2020 ve AS 62053.21: 2023 Class 1 ile EN 50470-3: 2022 Class B uyumludur. Standart olarak enerji darbesi için LED ve 1 katı hal darbe çıkışı, RS-485 (Modbus RTU) bulunur.
Gelişmiş sürüm ek olarak 16 MB kalıcı kayıt belleği, isteğe bağlı 1 dijital giriş (durum izleme ve WAGES darbe sayma), pil destekli gerçek zamanlı saat ve sabotaj (müdahale) algılama sunar.
Öne Çıkan Özellikler
- 80 A doğrudan bağlantı: Harici CT gerektirmez (5 A / 80 A).
- Sertifikalar: MID 2014/32/EU (M4) ve NMI M13-1 (Avustralya) onayları.
- Çok fonksiyonlu gerçek RMS ölçüm: U, I, P, Q, S, PF, frekans, kWh/kvarh çekilen/verilen/toplam/net, kVAh.
- Çoklu tarife (TOU): 2 TOU takvimi, 12 mevsim, 12 günlük profil (14 periyot), 20 tatil/alternatif gün, 5 tarife.
- Aşırı akım alarmı: 0,1-100 A eşik, 1-99 s gecikme; alarm olayları SOE kaydına yazılır.
- 128 olaylık SOE, 10 setpoint: ±1 ms zaman damgası.
- Dondurma (freeze) kayıtları: 12 günlük ve 12 aylık dondurma kaydı.
- Gelişmiş sürüm: 16 MB bellek, 2 veri kaydedici, sabotaj algılama, 1 dijital giriş, pil destekli RTC.
- Güvenlik: Ön panel şifresi ve 3 seviyeli bağımsız haberleşme şifresi.
Ölçüm ve Enerji Fonksiyonları
Temel ölçümler (gerçek RMS)
- Elektriksel büyüklükler: Gerilim (U), akım (I), P, Q, S, PF ve frekans.
- Enerji: kWh ve kvarh çekilen/verilen/toplam/net ve kVAh.
- Demand: U, I, P/Q/S ve sıcaklık için demand ve maksimum demand (bu ay / geçen ay veya son reset / önceki reset), zaman damgalı.
- Sıcaklık ve çalışma süresi: Cihaz sıcaklığı ve çalışma süresi (running hour).
- Sayaçlar: Ön panel ve haberleşme programlama sayaçları.
Kayıt ve Raporlama
- Aylık enerji kaydı: 12 aylık kWh/kvarh çekilen/verilen, kVAh ve tarife başına kWh çekilen/verilen.
- Dondurma kayıtları: 12 günlük ve 12 aylık dondurma kaydı (toplam kWh çekilen ve tarife başına kWh çekilen).
- Veri kaydedici (yalnızca gelişmiş sürüm): 2 kayıt; her biri en fazla 16 parametre; aralık 1 saniye - 40 gün; ayarlanabilir derinlik (en fazla 65535) ve offset; 16 parametreyi 5 dakika aralıkla 7 aydan uzun süre kaydedebilir.
- SOE kaydı: 128 olay, ±1 ms; ayar değişiklikleri, setpoint, DI durum değişimleri ve aşırı akım alarmı.
- Alarm (Setpoint): 10 programlanabilir setpoint; U, I, frekans, P/Q/S/PF toplam, P talebi, sıcaklık ve DI durumu; eşik ve gecikme.
- Saat (yalnızca gelişmiş sürüm): Pil destekli RTC, 6 ppm (günde en fazla 0,5 saniye).
Haberleşme ve Sistem Entegrasyonu
- RS-485: Optik yalıtımlı; 1,2-38,4 kbps; Modbus RTU.
- Entegrasyon: CET PecStar iEMS ile uyumlu; Modbus RTU ile otomasyon/SCADA sistemlerine bağlanır.
|
Dijital giriş (yalnızca gelişmiş sürüm, isteğe bağlı) |
1 kanal; harici durum izleme veya darbe sayma (WAGES); dahili beslemeli |
|
Darbe çıkışı |
Ön panel LED ve 1 katı hal darbe çıkışı (kWh/kvarh seçilebilir); 10/100/1000/2000 (varsayılan)/3200 imp/kXh; darbe genişliği 30-500 ms; en fazla 80 VDC / 50 mA |
|
LED göstergeler |
Enerji darbesi ve haberleşme aktivitesi için 2 LED |
Kullanım Alanları
- DIN raylı enerji ölçümü
- Endüstriyel, ticari ve şebeke trafo merkezi ölçümü
- Bina, fabrika ve proses otomasyonu
- Alt sayaç ölçümü ve maliyet dağıtımı
- NMI ve MID uyumlu enerji yönetimi
Teknik Özellikler
Giriş ve besleme
|
Gerilim girişi |
Un 100 (gelişmiş) / 120 (temel) / 220 / 230 / 240 VAC; aralık: temel sürüm 120-240 VAC ±%15, gelişmiş sürüm 100-240 VAC ±%15 |
|
Akım girişi |
In/Imax 5 A / 80 A doğrudan; başlangıç akımı %0,4 In (0,02 A); Imin %5 In (0,25 A); <0,1 VA |
|
Frekans |
45-65 Hz |
|
RS-485 bağlantı |
0,2-2,0 mm² (26-14 AWG); sıkma torku 0,27 N.m, en fazla 0,5 N.m |
Doğruluk
|
Parametre |
Doğruluk |
Çözünürlük |
|
Gerilim |
±%0,5 |
0,1 V |
|
Akım |
±%0,5 |
0,001 A |
|
P, Q, S |
±%1,0 |
0,01 kX |
|
kWh |
IEC 62053-21: 2020 ve AS 62053.21: 2023 Class 1; EN 50470-3 Class B |
0,01 kWh |
|
kvarh |
IEC 62053-24: 2020 Class 1 |
0,01 kvarh |
|
PF |
±%1,0 |
0,001 |
|
Frekans |
±0,02 Hz |
0,001 Hz |
Mekanik ve çevresel
|
Montaj |
DIN ray, takımsız |
|
Boyutlar |
36 x 95 x 70 mm |
|
Koruma sınıfı |
IP51 (ön), IP30 (gövde) |
|
Çalışma sıcaklığı |
-25 °C ile +70 °C |
|
Saklama sıcaklığı |
-40 °C ile +85 °C |
|
Nem |
%5 - %95, yoğuşmasız |
|
Basınç |
70-106 kPa |
|
Kirlilik derecesi |
2 |
Uyumlu standartlar ve onaylar
- Güvenlik: CE LVD 2014/35/EU (EN 61010-1: 2010 + A1: 2019, EN 61010-2-030: 2021 + A11: 2021); IEC 61557-12: 2021 (PMD); IEC 62052-31: 2015, EN 62052-31: 2016, AS 62052.31: 2017 + A1: 2021
- Yalıtım: AC gerilim 4 kV @ 1 dk; darbe gerilimi 6 kV (1,2/50 µs)
- EMC: EN IEC 61326-1: 2021, EN IEC 61326-2-3: 2021; EN 61000-4-2/3/4/5/6/8/11/12; EN IEC 61000-6-2, EN IEC 61000-6-4; EN 55011, EN 55032, EN IEC 61000-3-2, EN 61000-3-3
- Mekanik: yay çekici, titreşim ve şok testleri (IEC 62052-31, IEC 62052-11)
- Ölçü aleti onayları: MID 2014/32/EU M4 69268468 0001; NMI M13-1 Avustralya (NMI 14/2/180)
SIKÇA SORULAN SORULAR
|
Soru - Semptom |
Cevap |
|
PMC-220 hangi doğruluk sınıflarında çalışır? |
kWh ölçümü IEC 62053-21: 2020 ve AS 62053.21: 2023 Class 1 ile EN 50470-3: 2022 Class B, kvarh ölçümü IEC 62053-24: 2020 Class 1'dir. Gerilim ve akım doğruluğu ±%0,5'tir. |
|
Doğrudan bağlantılı akım kapasitesi nedir? |
In/Imax 5 A / 80 A; harici CT gerekmez. Başlangıç akımı 0,02 A, minimum akım 0,25 A'dır. |
|
Temel ve gelişmiş sürüm arasındaki fark nedir? |
Gelişmiş sürüm 16 MB kayıt belleği (2 veri kaydedici), isteğe bağlı 1 dijital giriş, pil destekli gerçek zamanlı saat ve sabotaj algılama içerir; temel sürümde bu özellikler yoktur. Gerilim aralığı da farklıdır (temel 120-240 VAC, gelişmiş 100-240 VAC). |
|
MID ve NMI onayı var mı? |
Evet. MID 2014/32/EU (M4 69268468 0001) ve NMI M13-1 (NMI 14/2/180) onayları vardır. |
|
Harmonikleri ölçebilir mi? |
Hayır |
|
Çoklu tarife (TOU) desteği var mı? |
Evet. 2 TOU takvimi; 12 mevsim, 12 günlük profil (14 periyot), 20 tatil/alternatif gün ve 5 tarife. |
|
Sabotaj alarmı nasıl çalışır? |
Gelişmiş sürümde dahili sensörle güçlü manyetik sabotaj algılanır. Ayrıca DI harici bir anahtara bağlanıp setpoint parametresi olarak sabotaj alarmı için kullanılabilir. |
|
Hangi haberleşme protokollerini destekler? |
Optik yalıtımlı RS-485 portu (1,2-38,4 kbps) ile Modbus RTU; yapılandırılabilir parola ve 3 seviyeli erişim yetkisi. |
|
Ayrı bir besleme gerekir mi? |
Hayır. |
|
Veri kaydedici kapasitesi nedir? |
2 ayrı kayıt dosyası oluşturulabilir. Her biri en fazla 16 parametre; aralık 1 saniye - 40 gün; ayarlanabilir derinlik (en fazla 65535) ve offset; 16 parametreyi 5 dakika aralıkla 7 aydan uzun süre kaydedebilir. SOE olayları ayrıca kaydedilir. |
|
Montaj ve koruma sınıfı nedir? |
DIN raya takımsız monte edilir. Boyutlar 36 x 95 x 70 mm; koruma sınıfı IP51 (ön), IP30 (gövde)'dir. |
|
Ürünün Garanti Süresi Ne Kadar? |
Ürün 5 Yıl garantilidir. |
|
Ürün Ayarlarına Girmek için Ekranda Hangi Tuşa Basmalıyım? |
"Set" tuşuna basılı tutunuz. Şifre değiştirilmedi ise "0000" dır. |
|
Ürün Arızalanır ise ne Yapmalıyım |
Önceki bizle iletişim kurup onay aldıktan sonra ürünü bize göndermelisiniz. Ürünler 5 yıl garantilidir. |
|
SGE nin Kendi Teknik Servisi Var mı? |
Evet, SGE Mühendislik TSE belgeli teknik servisi bulunmaktadır. |
|
PMC-220-A6 Analizörünün Şartnamesine İhtiyacım Var |
Şartname için, ürün tanıtım sayfasının en üstünde bulunan dokümanlar bölümündeki şartnameyi word dosyası olarak indirebilirsiniz veya aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. |
SİPARİŞ OLUŞTURMA TABLOSU

|
PMC-220-A6 için teklif alın Uygulamanıza uygun konfigürasyon, fiyat ve teslim süresi için uzman ekibimizle görüşün. Tel: +90 216 481 43 62 | E-posta: info@sge.com.tr |
| Kodu | Model | Açıklama |
|---|---|---|
| PMC-220-A6BA35AAME | PMC-220-A6 | PMC-220-A6, 1 Fazlı Süzme Sayaç-Analizör |
| PMC-220-A6AA35AAME | PMC-220-A6 | PMC-220-A6, 1 Fazlı Süzme Sayaç-Analizör-Advanced |